העיתון שלנו
המושלם הבא
קחו מספר וחברו את כל הגורמים המחלקים אותו ללא שארית וחברו יחד! (חוץ מאותו מספר)
לדוגמא:
המספר 4: 1+2 = 3
המספר 10: 1+2+5 = 8
אם סכום המחלקים שווה למספר עצמו - מדובר ב"מספר מושלם" בשפת המתמטיקאים.
המספר המושלם הראשון הוא 6 משום ש 1+2+3 הם 6.
מי הבא בתור?

(הפרס על החידה: 15 אלברט"ונים)
התחרות הסתיימה
30.04.2013 יניב מדבר על אלברט"ו
כמה מילים ממנהל התכנית

אני מחנך הרבה ילדים, באופן ישיר ועקיף וכבר למעלה מעשור. גם אני הייתי פעם ילד, חלק מאיך שגדלתי הוא בעצם הסיפור של אלברט"ו – על זה אני רוצה לדבר!
אני בן למשפחה ירושלמית מנחלאות שהיא שכונה אינטימית מהסוג של ירושלים האמיתית שהולכת ונעלמת. משפחה ברוכת ילדים, אני השמיני והקטן שבהם. בית שבו החשיבה הייתה הנושא החשוב ביותר, חשיבה יצירתית אבל כזו שקשורה למציאות, מאד ארצית ומאד מתעמקת.
חידות של ארוחת הערב שהעסיקו את כולם עד ארוחת הבוקר (לפחות!) היו עניין שבשגרה. 
לא משנה בן כמה היית, אם אבא (אלברטו גבאי ז"ל) היה חד חידה – כולם היו מתלהבים ולא יכולים שלא להתעסק בה. זמן רב שאלתי את עצמי, מה הייתה הדינאמיקה? איזו אווירה הוא הכניס? איך כל זה עבד? האם יש לכך נוסחה?
מסתבר שממש נוסחה אין. מדובר בגישה שהיא מהסוג הישן. גישה בלתי אמצעית מתלהבת, מכבדת, חכמה ופשוטה בבת אחת. בעצם, הרגע שמעתם את הנוסחה...
השלב הבא היה איך עושים את זה עם ילדים שאינך מכיר? איך מלהיבים אותם? ו.... אתם רואים כמה שאלות? זה מהבית! זה מה שאני רוצה להעביר לילדי אלברט"ו – לשאול כל הזמן, התשובות חשובות, השאלות הרבה יותר. יותר מכולן חשובה המוטיבציה לפתור אותן.
כדי שתהיה מוטיבציה חשובים גם הכלים. הם צריכים להכיל כמה תכונות: הכלים צריכים להיות פשוטים וארציים, להיות צבעוניים ומלהיבים, אתה עצמך חייב להתלהב מהם כדי שתוכל להלהיב אותם. אם ילד במשך זמן מה לא מצליח אך יש לו איזו שיטה, איזה חבל שזרקת לו, הוא יתמיד. ברגע שהוא יצעק "הבנתי!" , גש אליו, אמור שלא היה לך ספק שיצליח. אין סיכוי שהוא יוותר לאתגר הבא.
זה מה שאני עושה כבר תריסר שנים, משכלל את עצמי ואת הצוות שלי, צוות מוכשר בעצמו. אנחנו נותנים לילדים חושבים בית למחשבות שלהם, מקום משלהם שבו הרצון להגיע לתשובות בעצמך הוא בסיס חזק לביטחון העצמי ולחיים בכלל. נראה לי שאנחנו חלוצים בתחום הזה, לא בניסיון אלא בשיטות שפיתחנו. לגרום לילד בן שבע להבין בעצמו את חוקי ניוטון זו מהפיכה! אני מקווה שרק התחלנו, כי יש לי עוד הרבה רעיונות בראש, הרבה שאלות.